סידור חופה וקידושין: מועדים ב ... שמחה


אפשר לעזור?

להתחתן - רישום ברבנות / לי קל אירועים

רשם הנישואין או רב אחר השייך לרבנות המקומית ושהוסמך לכך עורך על פי חוק את החופה ואת הקידושין. קיום הטקס נחשב למצווה והרבנות בה נרשמתם חייבת לדאוג לרב שיגיע במועד שנקבע ולמקום שנקבע, ללא תשלום.

על פי בקשתכם המפורשת הוא יביא אפילו את החופה. תצטרכו לדאוג רק לשתי טבעות זהב פשוטות ולכוס, בנוסף לשני עדים ממין זכר.

אבל מצווה לחוד ומציאות לחוד: במציאות מקובל לשלם לרב, גם אם הוא נשלח מטעם הרבנות ויש המאמינים שאם ישלמו לרב בעין יפה יזכו במהרה גם לפרי בטן...

אם אחד מכם חייל בשירות חובה או בקבע, אתם רשאים להינשא ע"י רב צבאי. מי שרוצה לקבל יחס אישי יותר דואג להזמין רב על פי טעמו. יש המבקשים רב מפורסם, יש הרוצים רב ששייך דווקא לעדה מסוימת ויש המבקשים רב מודרני. התשלום במקרים כאלה נקבע לעיתים על – ידכם, לעיתים רומזים לכם מראש מה הסכום הרצוי. דאגו רק שהרב שבחרתם לא יהיה מבוקש מדי וייקח על עצמו עריכת חמש חופות בחמישה אזורים גיאוגרפיים שונים באותו ערב, כיוון שבמקרה כזה אתם ואורחיכם עלולים להמתין לו ולא מעט.

אפשרות נוספת, לא פחות גרועה היא שתיאלצו לערוך את החופה שעה לפני הזמן שתוכנן לכך, כי הרב ממהר להגיע לעוד כמה חופות. איך יודעים? פשוט מאוד : שואלים את המנוסים.

על פי הדת, מותר לערוך חופה אפילו בבית פרטי. אם החלטתם שכך אתם רוצים לערוך את החופה, או שיש לכם אילוצים אחרים, למשל, הורה מרותק למיטה חו"ח, כל מה שעליכם לעשות הוא להודיע לרבנות על המועד המדויק, הכתובת ואם הרב צריך להביא גם חופה. לא תמיד יש לרב הסעה. במקרה כזה אולי תידרשו לדאוג להסעתו.

באם החלטתם להתחתן בבית פרטי, אף אחד לא יבוא לבדוק אם המטבח כשר. אבל אם תבחרו להתחתן במקום ציבורי כגון בית קפה או מסעדה, רצוי מאוד שתהיה לו תעודת כשרות.

מדוע ההפליה? יש הסבר, ואפילו הגיוני: בביתכם הפרטי, אורחיכם יודעים מה דרגת הכשרות ולא תכשילו אף אחד. אבל במקום ציבורי, אחד האורחים שנוכח בחופה עלול לראות את הרב מקדש ויסיק מכך שהמקום כשר. הוא עלול לאכול המקום מבלי לבדוק אם יש שם תעודת כשרות, וכך עלולים להכשיל אדם המקפיד על כשרות.

טיפ: אם אתם אחים ואתם רוצים להינשא באותו ערב כדי לחסוך בהוצאות, הרי לכם טיפ קטן:יש כאלה החושבים שנישואין כפולים במשפחה ביום אחד מביאים מזל רע, ניתן בכל זאת לערוך שתי חופות לשני זוגות, כששניים מבין בני הזוגות אחים. בתנאי שאחד הזוגות נישא לפני שקיעת החמה והזוג השני נישא לאחר צאת הכוכבים. על פי הדת היהודית יחשבו כשני ימים שונים והכל בא על מקומו בשלום: חסכתם במחירי המנות, במוסיקה, בצילום ובביגוד של בני המשפחה מבלי לחסוך במזל...

יש מועדים מסוימים שבהם אסור להינשא, ומועדים שבהם מותר רק לבני עדות המזרח להינשא. כדאי לדעת מהם המועדים, כדי שתוכלו לתכנן את צעדיכם הבאים. אם אתם ספרדים ותוכלו להינשא בתקופות המותרות לכם, תוכלו לחסוך כסף רב, כי אז המחירים נמוכים יותר כיוון שהביקוש מצומצם יותר.

פירוט התקופות:

מי"ג בניסן עד ל" בניסן אסור לכלום.
בל" בניסן לאחר צאת הכוכבים ובא" באייר לפני שקיעת החמה, מותר לכולם משום שזה ראש חודש.
מב" באייר ועד י"ח באייר אסור לכולם.
בי"ח באייר , שזה ל"ג בעומר, מותר לאשכנזים לפני שקיעה ולספרדים לאחר צאת הכוכבים.
לאחר ל"ג בעומר מותר לספרדים כל הזמן, עד א" באב.
מל"ג בעומר ועד כ"ט אייר לאחר צאת הכוכבים, אסור לאשכנזים להתחתן.

בתקופה זאת יוכלו אלה שמותר להם להינשא לזכות במחרים מוזלים בצורה משמעותית.

מי"ז בתמוז עד ט" באב אסורה החתונה על אשכנזים, גם בתקופה זאת יוכלו הספרדים להשיג מחרים מוזלים יחסית, כי להם מותר להינשא מח"ז בתמוז ועד א" באב.

מא" באב ועד ט" באב ועד בכלל אסור לכולם.

בשבתות ובחגים, כגון: בחול המועד סוכות , אסור לכולם כיוון שאין מערבים שמחה בשמחה.לגבי ימי השבוע, יש המעדיפים את יום ג", עליו נאמר "כי טוב". כדאי לדעת שעל פי ההלכה, יום ב" לאחר השקיעה הוא כבר יום ג".

ללא קשר לכך צעירים רבים מעדיפים להינשא ביום ה", כיוון שלמחרת רוב האורחים לא עובדים ואפשר להמשיך את השמחה עד השעות הקטנות של הלילה.

ההסבר הניתן לעיל הוא כללי ביותר. בכל מקרה יש לוודא ברבנות מה התאריכים המותרים, כיוון שהדבר עשוי להשתנות ממועצה דתית אחת לשניה.

בנושא זה, יש שמאפשרים תאריך מסוים לחתונה, רק אם שני בני הזוג ספרדים, ויש המסתפקים רק בכך שהחתן ספרדי. אם הכלה אשכנזיה והאב ספרדי או להפך, במקרה כזה יש רבנים הגורסים שעל הזוג להינשא כשמותר לכולם ויש הפוסקים על – פי אבי החתן. בכל מקרה רצוי לבדוק.

האגרה ו: התמורה...

לא רק בטלווזיה יש אגרה, אלא גם בחופה. בשני המקרים, התמורה תבוא רק בהמשך- ורק אז ניווכח מה שוויה האמיתי...

בעת ההרשמה לנישואין, הזוג משלם אגרת נישואין. גובה האגרה משתנה ממקום למקום, מתפרסם כחוק ע"י משרד הדתות ומצוי בכל מועצה דתית.

המקום שבו החלטתם להינשא קובע אף הוא את סכום האגרה:

מי שבוחר להינשא במלון חמישה כוכבים ישלם אגרה גבוהה יותר מזוג שמתחתן בבית כנסת. המועצה הדתית נותנות לזוג קבלה על תשלום האגרה. גם על תעודות אחרות הקשורות בחופה וקידושין משלמים אגרה, לפי אותו לוח מחירים וכנגד קבלה.

זכאים להנחה: חיילים, שוטרים, מקרי סעד, נכים, משפחות של נספים בפעולות איבה, בני ישיבות, סטודנטים, חיילים זכאים להזמין רב צבאי לעריכת החופה. לאחר עריכת החופה, יקבלו בני הזוג שתי תעודות נישואין ללא תשלום נוסף. על העתקים נוספים יש לשלם אגרה במועצה הדתית.

בהצלחה !

לי קל חתונות ואירועים.אפשר לעזור?


חתונה | ארגון חתונה | בר מצווה | בריתה | גן אירועים | מפיק חתונה | מתחתנים | חתן כלה | מדריך חתונה | מתחתנים 2018 | שירים לחתונה | חתונה בטבע | מבצעי קיץ וחורף | מידע לספקים | המלצות לחתונה | חתונה קטנה | רגע לפני |  גני אירועים | חתונה רפורמית | www.eru.co.il | 

כל הזכויות שמורות לקבוצת לי קל אירועים ©