צ′קים, מתנות והמצב הכלכלי


אפשר לעזור?

כמה נקבל לאירוע בר מצווה / לי קל אירועים

אתם מרגישים בשמים, קרובים לירח, בין העננים, והכל בגלל שהאירוע מתקרב והיום הגדול הולך ובא. אבל כדאי שהרגליים יישארו נטועות על הקרקע. כדי לערוך חתונה או בר מצווה, צריכים כסף, והרבה.

אחד השיקולים החשובים בבחירות שלכם לגבי מקום האירוע, מוסיקה, צילום וקייטרינג - זה גובה התקציב העומד לרשותכם. אם ההורים או הסבים מממנים ללא הגבלה, זכיתם בפיס ואתם שייכים למיעוט נדיר. אם אתם נעזרים במימון מההורים, מוסיפים מחסכונותיכם ובונים גם על המתנות, המאמר הזה יעניין אתכם מאד.

הדברים שנכתבים כאן מתייחסים לישראלים השייכים לשכבה סוציו-אקונומית בינונית, זאת ששרי האוצר שלנו מנסים לאחרונה לצמצם בכל דרך אפשרית. נתחיל בכסף, נמשיך במתנות ואחר כך בשילוב שביניהם.

המצב הכלכלי נותן את אותותיו גם במתנות החתונה/בר מצווה. אנשים חושבים פעמים ושלוש לפני שרושמים את הצ"ק. מי שפעם רשם בקלות 600 ₪, שוקל כיום לכיוון ה- 500, במקרה הטוב. חלק מהאנשים מעדיפים להביא מתנה, ועל כך נדבר בהמשך. יש עוד כמה גורמים שיש לקחת בחשבון: אם אתם עורכים את האירוע בקיץ, יש סיכוי רב שבאותו חודש כל משפחה מוזמנת לעוד אירוע אחד, לפחות. זה אומר שתקציב המתנות יתחלק ליותר אנשים. לגבי בר מצווה, אין ברירה: חייבים לחגוג סמוך לתאריך העברי.

לעומת זאת, חתונה מאפשרת לבחור תאריך גמיש יותר. אם אתם מסוגלים לבחור, העדיפו חתונה בחורף. כל זה נכון רק במידה ואתם בונים על הצ"קים מהאורחים.

זוג ממוצע מביא לחתונה בין 400 ל- 500 ₪, או, בשפת הירוקים, 100$. הסכומים משתנים לפי מספר שיקולים:

* קרבה משפחתית או חברית. ככל שקרובים יותר, הסכום עולה. אח של האבא יביא יותר מאשר השכן ממול, חבר ילדות יביא יותר מאשר חבר לעבודה. הסכומים יכולים להיות מאד משמעותיים לעתים. אבל זכרו שיש להתייחס למתנות כאל הלוואה לטווח רחוק, או קרוב: מתי שהוא תצטרכו להחזיר להם כגמולם - וזה נאמר לחיוב, תרתי משמע.
* פרט לדרגת הקרבה, חשוב גם כמה מבני המשפחה משתתפים בשמחתכם. זוג יביא מתנה קטנה יותר כשבאים רק שניים, מאשר כשהם מצרפים בן חייל ובת סטודנטית. זה בדרך כלל לא מכפיל את המתנה, אבל מגדיל אותה משמעותית.
* גורם נוסף שנלקח בחשבון, רק לגבי האורחים הרחוקים יותר, הוא מקום האירוע. הסבא יביא מתנה זהה אם תערכו את האירוע בבית כנסת או בבית מלון מפואר. האנשים הרחוקים יותר יביטו בהזמנה, יעשו את השיקול שלהם ואז יחליטו על גובה הצ"ק.
* אחרון חביב הוא "השיקול הפולני", או: "כמה הם הביאו לנו?" אם תפגשו זוג שמתלונן קשות על כך שקיבלו צ"קים מצומקים, קרוב לודאי שהוריהם לא היו נדיבים מדי בהזדמנויות קודמות. רוב האנשים זוכרים לטובה, ולרעה, את המתנות, ונוהגים בהתאם.
 
איש חכם סיפר לי פעם שיש ארבעה סוגים של אירועים:
במקרה הראשון: אירוע שהוא מוזמן אליו, הוא מאד שמח על ההזמנה והולך בהתלהבות להשתתף בשמחה.

במקרה שני: אירוע שמזמינים אותו אליו, הוא פחות שמח, אבל הולך בכל זאת.
במקרה שלישי: בשמחה של אדם אחר, הוא לא מוזמן והוא מאושר ששכחו אותו...

והמקרה הרביעי: והמעניין ביותר: לא מזמינים אותו, אבל הוא מרגיש מספיק קרוב כדי לברך ואפילו לשלוח מתנה.

קשה לדעת לאיזו קטגוריה שייך כל אורח שאתם מתכוונים להזמין. אם אתם רוצים לנחש בקלות מה הרגשת האורח הספציפי, נסו לחשוב איך אתם הייתם מרגישים לגבי השמחה שלו.

הרבה אנשים מרגישים נוח יותר להביא מתנה במקום צ"ק. חלקם עושים זאת משום שבאמת ובתמים רוצים שיישאר משהוא קבוע,לכל החיים, בבית שאתם מקימים - ולא רק עוד שורה בחשבון הבנק העובר ושב. לגבי בר מצווה, הם היו רוצים שהמתנה שלהם תלווה את חתן בר המצווה עד חתונתו או אפילו לאורך כל חייו.

אורחים אחרים פשוט לא מסוגלים, בגלל המצב הכלכלי, להביא צ"ק מכובד. הם מעדיפים להביא מתנה, שאת ערכה קשה יותר לאמוד.

מתנות מתאימות בעיקר לזוגות דתיים ומסורתיים. אצל החילוניים, שבדרך כלל גרו ביחד עוד לפני החתונה, יש כבר משק בית מסודר, פחות או יותר. אמנם סט המצעים הראשון הוא הגיע מבזק, שם עובדת אם החתן, והסט השני הוא באדיבות בנק לאומי, שם עובד אבי הכלה וכמובן שאת הסכו"ם קיבלו ההורים לחתונת הכסף מדודה בלומה, אבל בשורה התחתונה לרוב הזוגות יש כמעט את הכל.

אצל זוג צעיר הבית, בדרך כלל, לא גדול ולעתים קשה למצוא מקום לעוד אגרטל או לעוד קערה. הדבר היחיד שתמיד ימצא לו מקום זה צ"ק... ואתם יודעים מה? אפילו לצ"ק גדול אפשר למצוא מקום!

אם בכל זאת דודים או אחים מתעקשים להביא מתנה ועוד שואלים מה אתם צריכים, תמצאו בכל זאת דבר שיכול לשמח אתכם ולשרת אתכם כמה שנים. אין היום כמעט דבר שיישאר אתכם לכל החיים, אבל תמצאו משהו שלפחות יכול לשרת אתכם בנאמנות ובעקביות. יש מספיק דברים יפים וטובים, שלא הייתם מעיזים לקנות לעצמכם וזאת ההזדמנות.
ולגבי חתן בר המצווה: נסה לבקש דבר שישמח אותך ליותר משבוע. משחק מחשב או מצלמה דיגיטלית יכולים להיות רעיון טוב.

לגבי חברים לעבודה/ ללימודים/ מהקיבוץ, שם האפשרויות הכלכליות מוגבלות יותר. כדאי שיתחברו ויקנו מתנה משותפת, בעלת ערך. למשל: מיקרו לזוג הצעיר, טלוויזיה קטנה, אופני מרוץ לבר המצווה ועוד כהנה וכהנה. הבקשה היחידה: שהמתנה תירכש ברשת גדולה, כך שאם תרצו להחליף או לקבל יעוץ מקצועי, לא תיאלצו להגיע מבית שאן לדימונה או מנהרייה לבאר שבע.

קטגוריה שלישית וחשובה ביותר היא של אנשים שהם מאד קרובים, יודעים שיש להביא צ"ק אבל מרגישים צורך להביא מתנה. הסיבה יכולה להיות לעתים רגשית, לעתים כלכלית: הם היו רוצים להביא מתנה כספית גדולה בהרבה ממה שהם יכולים להרשות לעצמם. במקרה של השיקול הרגשי, הקרובים באמת רוצים להעניק לכם דבר שתזכרו לאורך זמן.

הצעתי, במקרים אלה, היא להביא מתנה משולבת: להביא צ"ק צנוע ומתנה נחמדה. אז בסך הכל הם משיגים את שתי המטרות: מכסים חלק מהעלות וגם מביאים דבר שיזכיר אותם לאורך זמן.

מזל טוב לכל החוגגים ותיהנו רבות מכל המתנות!

לי- קל חתונות ואירועים.
 אפשר לעזור?


חתונה | ארגון חתונה | בר מצווה | בריתה | גן אירועים | מפיק חתונה | מתחתנים | חתן כלה | מדריך חתונה | מתחתנים 2018 | שירים לחתונה | חתונה בטבע | מבצעי קיץ וחורף | מידע לספקים | המלצות לחתונה | חתונה קטנה | רגע לפני |  גני אירועים | חתונה רפורמית | www.eru.co.il | 

כל הזכויות שמורות לקבוצת לי קל אירועים ©